Hétfőn, szeptember 2-án kezdődött az iskola Magyarországon, és ezzel együtt lépett életbe egy rendelet, amely betiltja a mobiltelefonok használatát az iskolákban. Bár a szabályozás nagy vitát kavart, sok más európai országban már bevezették hasonló intézkedéseket.
A mobiltelefonok használatát tiltó rendeletet augusztus elején publikálták. A gyerekek vihetik magukkal a telefonjaikat az iskolába, de az órák kezdete előtt egy kijelölt tanárnak kell leadniuk azokat.
A törvény azt célozza, hogy a gyerekek csak ritkán használhassák digitális eszközeiket tanulósegédként a tanáraik engedélyével, de az iskolai időszak alatt egyáltalán ne.
Az új szabályozással a diákok továbbra is használhatják mobiltelefonjaikat az iskola előtti és utáni időszakban, és szükség esetén kaphatnak engedélyt a használatra.
Mint a Hungary Today beszámolt róla, Bence Rétvári, az Belügyminisztérium Parlamenti Államtitkára már június elején bejelentette a törvényjavaslat bevezetését. Egyre több hazai és nemzetközi kutatás mutat arra, hogy a korlátlan mobiltelefon használat az iskolákban negatív hatással van a diákok figyelmére és teljesítményére, magyarázta a törvény varázslatos okát az Államtitkár.
Magyarország mellett számos más európai kormány már bevezette vagy tervezi bevezetni hasonló szabályokat.
Hollandia például határozott lépéseket tett a mobiltelefonok kizárása érdekében az iskolákból, hogy csökkentse a gyerekek képernyőidőt és a cyberbullyingot. A mobiltelefonok tiltása 2024 januárjában kezdődött a holland középiskolákban, míg az általános iskolákban a mobiltelefonok használatának betiltását idén szeptemberben vezették be. A francia kormány szintén hasonló lépéseket tervez, tervek szerint 2025-től bevezetnék az „digitális szünetet” az összes iskolában. Írország oktatási minisztere bejelentette múlt héten, hogy a kormány fontolóra veszi a mobiltelefonok tilalmának bevezetését középiskolákban.
Politico szerint néhány iskola Belgiumban is megkezdte a mobiltelefonok használatának korlátozását ezen az ősszel. Ahogyan a cikk állítja, Brüsszelben és Belgium déli régiónában, Vallóniában, számos iskola tervezi bevezetni a mobiltelefonhasználat tilalmát iskoláikban.
Teljes mértékben támogatom az ilyen kezdeményezéseket Európa szerte. Ma kezdve, Magyarország is bevezette az országos telefontilalmat az iskolákban, támogatva a jobb koncentrációt és a diákok mentális egészségét. https://t.co/W04qODnIka. pic.twitter.com/f2ytPEKTU5
— Balázs Orbán (@BalazsOrban_HU) 2024. szeptember 2.
Azonban Magyarországon nem mindenki fogadta üdvözölte a mobiltelefonok tiltását az iskolákban.
A budapesti Imre Madách Gimnázium például bejelentette a weboldalán egy állításban, hogy a tanárok nem fogják elvenni a mobiltelefonokat a gyerekektől. Az állítás a rendelet 5. bekezdésére hivatkozik, amely kimondja, hogy az eszközök birtoklását és használatát az intézmény igazgatója rendezi, és azt állítja, hogy nem fogják gyűjteni a mobiltelefonokat a diákoktól. „Iskolánk pedagógiai célja a digitális kultúra helyes használatának oktatása, nem pedig annak tilalma. Az eszközök használata bármelyik órán lehetséges, így állandó átadás-átvételi szabály életbeléptetése nem lenne reális” – áll a nyilatkozatban. Néhány nappal később, az Belügyminisztérium elbocsátotta az iskola igazgatóját a tisztségéből azzal az indoklással, hogy „egy vezető, aki nem tartja be a törvényt, és nyíltan megveti azt, nem vezethet közintézményt.”
Az Belügyminisztérium döntése után új nyilvános nyilatkozat jelent meg az Madách Imre Gimnázium Facebook oldalán, mely kifejezi az iskola dolgozóinak elkeseredését. Múlt szerdán és ma iskolájuk tanulói és tanárai demonstrációt tartottak, sürgetve a Belügyminisztert, Sándor Pintért, hogy vonja vissza a döntést Csaba Mészáros, az iskola igazgatójának elbocsátásáról.
Kiemelt kép: Pixabay